Program Agenda

Visible to the public 

TUESDAY, APRIL 22, 2014

8:00 am - 9:00 am
 

Registration | Continental Breakfast
 
23rd Floor Foyer
I. MORNING SESSION - SETTING THE STAGE

9:00 am - 9:30 am

Welcome Remarks
Moderator: Patrick Lincoln

  • Keith Marzullo (NSF/CNS)
  • Jeryl Mumpower (NSF/SES)
  • Marjory Blumenthal (OSTP)

Workshop Goals and Objectives
Workshop Co-Chair: Patrick Lincoln (SRI)

Riverview - 24th Floor
II. STAKEHOLDER SESSION

9:30 am - 11:00 am

Panel: Stakeholders
Moderator: Jeremy Epstin (NSF)

Panelists:

  • Dennis Bartko (NSA)
  • Ed Felten (Princeton)
  • John Heimann (Oracle)
  • Celia Merzbacher (SRC) - slides
  • Scott Tousley (DHS)

Riverview - 24th Floor
11:00 am - 11:15am BREAK
 
23rd Floor Foyer
PARALLEL STAKEHOLDER BREAKOUT SESSIONS
11:15 am - 12:30 pm Breakout: Citizenry Perspective
Lead: Carl Landwehr (GWU)
Riverview - 24th Floor
Breakout: Critical Infrastructure Perspective
Lead: Scott Tousley (DHS)
Archimedes (23rd Floor)
Breakout: Government, Education, and Workforce Perspective
Lead: Victor Piotrowski (NSF)
Tera (23rd Floor)
Breakout: Industry Perspective
Lead: John Heimann (Oracle)
Carver Boardroom (23rd Floor)
Breakout: Smart Technologies
Lead: Celia Merzbacher (SRC)
Riverview Lounge
lll: WORKING LUNCH SESSION
12:30 pm - 1:15 pm Lunch Pick-Up 23rd Floor Foyer

1:15 pm - 2:00 pm

Panel: Lessons Learned from Previous Studies
Moderator: Lynette Millett (NAS)

Panelists:

  • Asha Balakrishnan (STPI)
  • Steve King (DoD) - slides
  • Doug Maughan (DHS)
  • Andrew Pollington (NSF)
  • Rebecca Wright (Rutgers) - slides

Riverview - 24th Floor
IV: AFTERNOON SESSION ON SCIENCE & TECHNOLOGY

2:00 pm - 3:30 pm

Panel: Science & Technology
Moderator: Patrick Lincoln (SRI)

Panelists:

  • Dave Clark (MIT) - slides
  • Lisa Friedersdorf (NNCO)
  • Warren Hunt (UT Austin) - slides
  • Mike Reiter (UNC)
  • Hovav Shacham (UCSD)
  • Cynthia Sturton (UNC) - slides

Riverview - 24th Floor
3:30 pm - 3:45 pm BREAK
 
23rd Floor Foyer
SCIENCE & TECHNOLOGY BREAKOUT SESSIONS
3:45 pm - 5:00 pm Breakout: Clean Slate/Design Tools & Techniques
Lead: Patrick Lincoln (SRI)
Riverview (24th Floor)
Breakout: Convergence of Technologies
Lead - Patrick Traynor (Florida)
Archimedes (23rd Floor)
Breakout: Democratization of Technology
Lead - Roger Dingledine (The Tor Project)
Tera (23rd Floor)
Breakout: Future Tools
Lead - Dawn Song (UCB)
Carver Boardroom (23rd Floor)
Breakout: The Privacy/Security Nexus
Leads: Rob Cunningham (MIT), Helen Nissenbaum (NYU)
Riverview Lounge (24th Floor)
5:00 pm - 5:45 pm Breakout Session Reports
Moderator: Patrick Lincoln (SRI)
 
Riverview (24th Floor)
5:45 pm
 
CLOSE OF DAY ONE SESSIONS
 
V. WORKSHOP DINNER SESSION
6:00 pm - 9:00 pm Moderator: Lenore Zuck (UIC)

Keynote Presentation: "Re-Learning Security Lessons Forgotten"
Eugene "Spaf" Spafford (Purdue)
 
Le Meridien Hotel
Room Vivace A and Vivace A Foyer
(Next door to WCC)
WEDNESDAY, APRIL 23, 2014

8:00 am - 9:00 am
 

Registration | Continental Breakfast
23rd Floor Foyer
VI: MORNING SESSION
9:00 am - 9:15 am Welcoming Remarks
Patrick Lincoln (SRI)

NSF Keynote Presentation
Farnam Jahanian (NSF)
Riverview (24th Floor)
9:15 am - 9:30 am Summary of Day 1
Patrick Lincoln (SRI)
VII: SESSION ON SOCIAL, BEHAVIORAL, AND ECONOMIC SCIENCE & TECHNOLOGY

9:30 am - 10:30 am

Panel: Social, Behavioral, and Economic S&T
Moderator: Paul Kozemchak (DARPA)

Panelists:

  • Phillipa Gill (SUNY Stony Brook) - slides
  • Cleotilde "Coty" Gonzalez (CMU)
  • Rebecca Goolsby (ONR)
  • Dusko Pavlovic (Hawaii) - slides
  • Stephanie Schuckers (Clarkson) - slides

Riverview (24th Floor)
10:30 am - 10:45 am BREAK 23rd Floor Foyer
10:45 am - Noon Social, Behaviorial, and Economic S&T Breakout Sessions  
  Breakout: Challenges to Privacy
Leads: Sara Kiesler (CMU), Bennett Bertenthal (Indiana)
Riverview (24th Floor)
  Breakout: Future Scenarios/Geo-Political Changes
Lead - Susan Alexander (IARPA)
Archimedes (23rd Floor)
  Breakout: Identity Management in the Future
Lead - Stephanie Schuckers (Clarkson)
Tera (23rd Floor)
  Breakout: Social Media and Ethics
Co-Leads - Melanie Green (UNC), Rebecca Goolsby (ONR), Lenore Zuck (UIC)
Carver Boardroom (23rd Floor)
Noon - 12:30 pm Breakout Session Reports
Moderator: Patrick Lincoln (SRI)
Riverview (24th Floor)
VII: WORKING LUNCH SESSION
12:30 pm - 1:00 pm Lunch Pick-up 23rd Floor Foyer
1:00pm - 1:30pm Working Lunch and Invited Talk
Moderator: Lenore Zuck (UIC)

Invited Talk
Steve Lipner (Microsoft)
Riverview (24th Floor)
IX: PLENARY WRAP-UP

1:30pm - 3:30 pm

Facilitated General Discussion on Next Steps
Moderator: Patrick Lincoln (SRI)

Panelists:

  • Robert Bonneau ( AFOSR)
  • Deb Frincke (NSA)
  • Virgil Gligor (CMU)
  • Cleotilde "Coty" Gonzalez (CMU)
  • Dusko Pavlovic (Hawaii)

Riverview (24th Floor)
3:30 pm - 4:00 pm Closing Remarks
Patrick Lincoln (SRI)
4:00 pm WORKSHOP ADJOURNED  
4:00 pm - 6:00pm Initial Drafting of Workshop Report - Report Writing Team Only Riverview (24th Floor)